ESC 2010 - Nyheder
![]() |
![]() Opdateret For anden gang: Israel vælger måske Harel Ska'at til Oslo Dato: 23.12.2009 Opd.: 26.12.2009 Opd.: 28.12.2009 Kilde: esctoday |
Ma'ariv, et af Israels største dagblade, påstår at IBA, efter lange diskussioner omkring hvordan udvælgelsen skulle foregå, på dagens møde besluttede at Harel Ska'at vil repræsentere Israel i Oslo i maj. Andre navne der har været under overvejelse er Maya Buskila og Vladi Bleiberg.
Disse oplysninger er dog endnu ikke bekræftet af IBA, men det forventes at ske senest mandag.
Opdateret den 28.12.2009: Ovennævnte officielle bekræftelse blev udsendt ved en fejltagelse. Og da den endelige bekræftelse skulle foreligge mandag viste det sig at der elligevel ikke var endelig enighed. Tilsyneladende er der også forhandlinger med en anden artist, Vladi Bleiberg, der blev nummer to i dette års udgave af Idol.
Opdateret den 28.12.2009: Det er nu endeligt bekræftet, at Harel Ska'at vil repræsentere Israel i ESC 2010. Channel 2 vil arrangere et mini-K'DAM, hvor Ska'at præsenterer fire-fem udvalgte sange for de israelske tv-seere.
Hans første album, der kom på gaden i 2006 med titlen 'Harel', solgte så mange eksemplarer, at han fik en platinplade. Senere samme år blev han kåret som årets mandlige sanger i Israel. Han andet album udkom i september i år.
Harel & Maya Buskila optræder sammen under Kdam Eurovision 2005
Links: Israel
Sidst opdateret den 02.01.2010