ESC 2017 - Nyheder
|
|

30 sange klar til det lokale ungarske grandprix Ungarn: A Dal finale den 18. februar
Dato: 10. december 2016
Kilde: eurovision.tv
A Dal 2017
|
MTVA holder sig til det kendte koncept i jagten pĺ det bidrag, der skal forsvare de ungarske farver i maj mĺned i Ukraine. Konceptet hedder 'A Dal' (En Sang) og bestĺr af seks direkte transmiterede tv-shows der afsluttes med finale den 18. februar. 30 bidrag skal dyste om billetten til Kyiv.
Fristen for at indsende bidrag til det lokale ungarske grandprix 'A Dal 2017' udlřb den 20. november, og nu har MTVA udpeget de 30 artister og sange der er med i kampen og Ungarns plads i Eurovision 2017.
'A Dal 2017' afvikles over seks lřrdage med premiere den 14. januar og med finale lřrdag den 18. februar. Disse 30 sange deltager:
Benji – Karcok
Berkes Olivér – Ecstasy
Calidora – Glory
Csondor Kata – Create
Fedor KYRA – Got To Be A Day
Garay Anna feat Kása Júlia – Jártam
Henderson Dávid – White Shadows
Jetlag – Keresem a bajt
Kállay Saunders Band – 17
Kanizsa Georgina – Fall Like Rain
Leander Kills – Élet
Mrs Columbo – Frozen King
Mujahid Zoltán – On My Own
Muri Eniko – Jericho
Pál Benjámin – Father’s Eyes
|
Pápai Joci – Be kell csuknod a szemed
Peet Project – Kill Your Monster
Peter Kovary & The Royal Rebels – It’s A Riot
Radics Gigi – See It Through
Roma Soul – Nyitva a ház
Sapszon Orsi – Hunyd le a szemed
Singh Viki – Rain
Soulwave – Kalandor
Spoon 21 – Deák
Szabó Ádám – Together
Szabyest – Szerelem kell
The Couple – Vége van
The Wings – Mint a hurrikán
Tóth Andi – I’ve Got A Fire
Totova & Freddie Shuman feat Lotfi Begi – Hosszú idok
|
Pĺ listen nikker man genkendende til en del gengangere fra tidligere ĺrs udgave af 'A Dal', nemlig Benji, Mujahid Zoltán, Radics Gigi, Singh Viki, Spoon 21 og Szabó Ádám. Og sĺ selvfřlgelig Kállay Saunders Band, hvis forsanger Andás Kallay-Saunders reprćsenterede Ungarn i Křbenhavn 2014, og som her opnĺede en femteplads med sangen 'Running'.
Ungarn i Eurovision Song Contest
Ungarn, der i ĺr er med for 15. gang, debuterede i Eurovision Song Contest i 1994. Det var med Friderika og sangen 'Kinek Mondjam El Vetkeimet', der opnĺede en fjerdeplads, hvilket er Ungarns hidtil bedste placering.
Senest blev det til en 19. plads i finalen i Stockholm til sidste ĺrs A Dal-vinder Freddie og sangen 'Pioneer'.
Den 62. udgave af Eurovision Song Contest afholdes i International Exhibition Centre i Kyiv med to semifinaler den 9. og 11. maj og den store finale lřrdag den 13. maj 2017.
Links:
Ungarn
Opdateret d. 10.12.2016