Eurovision Song Contest 2025 - NYHEDER
Klavdia (i midten) vandt Ethnikós Telikós 2025 med sangen Asteromata

Ethnikós Telikós: Favoritten tog sejren i Grækenland
Asteromata: Klavdia vandt den græske finale og er klar til Basel

GRÆKENLAND

Dato: 30. januar 2025
Kilde: eurovoix.com
For første gang i mere end to årtider har den græske tv-station ERT fundet deres Eurovision-bidrag via en national finale. Ud af 187 indsendte sange havde ERT udvalgt 12 bidrag, der dystede om 'den gyldne billet' til Basel i maj måned. Og billetten gik til Klavdia

Den græske nationale finale - Ethnikós Telikós - blev afholdt som en enkeltstående finale med 12 bidrag. Det skete i Christmas Theatre i Galatsi, Athen Med Helena Paparizou og Sakis Rouvas som aftenens værter.

Vinderen af Ethnikós Telikós blev fundet via en kombination af to juryer (en græsk og en international) der hver talte 25%, samt en seer-afstemning, der leverede de sidste 50%.

Vinder blev forhåndsfavoritten Klavdia med 44 points foran den anden favorit Evangelia med 42. Nummer 3 blev Barbz med 30 points

De tolv udvalgte bidrag var i startrækkefølge:

  1. Rikki – “Elevator”
  2. Thanos Lambrou – “Free Love”
  3. Kostas Ageris – “Gi mou”
  4. Andy Nicolas – “Lost My Way“
  5. Klavdia – “Asteromata”
  6. Christoforou & Karafotis – “Paradisos”
  7. Kalais & Vlaseros – “High Road”
  8. BARBZ – “Sirens”
  9. Evangelia – “Vale”
  10. Dinamiss – “Odyssey”
  11. Nafsika – “Unhurt me”
  12. Xannova Xan – “Play it”

Med valget af Klavdia som vinder af Ethnikós Telikós 2025 kender vi nu ti af deltagerne i Eurovision Song Contest 2025; og vi har hørt de første fire af de 37 sange, der skal dyste om pokalen i Basel i maj måned.

Læs også: Ethnikós Telikós: Torsdag afholder Grækenland national finale

Grækenland i Eurovision Song Contest

Grækenland debuterede i Eurovision Song Contest i 1974 med Marinella og sangen 'Krassi, Thalassa Ke T'Agori Mou', der fik en 11. plads. Senere er det blevet til yderligere 43 optrædender på Eurovision scenen, med Helena Paparizou's sejr med 'My Number One' i 2005 som den helt store triumf. Derudover er det blevet til 3 tredje-pladser, og Grækenland havde til og med 2016 ikke misset én eneste finale.

Den rekord gik fløjten da hverken gruppen Argo i 2017 eller Yianna Terzi i 2019 klarede cuttet til den store finale, ligesom det også kiksede for dansk-græske Victor Vernicos i 2023. Senest lykkedes det dog i Malmø for Marina Sattis at komme i finalen med sangen Zari, der blev en flot nummer 11.

Se alle Grækenlands bidrag gennem tiderne her...



Links: Grækenland

Opdateret d. 30.1.2025